Whitney Houston er død:

Artist-Norge i sjokk og sorg
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston

Glorien er restene etter en supernova, og ufattelig diger!
I 1987 oppdaget astronomene at en stjerne eksploderte, og ble til en
supernova.
Den Store Magellanske sky var kjent av persiske astronomer på 900-tallet, men fikk navnet sitt etter at Magellan oppdaget den i 1519. Foto: NASA
Det er bare store stjerner, minst åtte ganger større enn vår egen, som ”dør” på denne spektakulære måten.
Når den kjernefysiske reaksjonen stopper opp, gjør gravitasjonen at kjempestjernene trekker seg sammen. Det skaper til slutt en giganteksplosjon, som slynger restene av stjernen langt utover i rommet.
En supernova kan lyse sterkere enn en hel galakse!
Supernovaen fikk navnet 1987A, og skjedde i en av nabogalaksene til Melkeveien, den Store Magellanske sky.
Ringen rundt supernovaen ble dannet 20.000 år før stjernen eksploderte, og
astronomene har fulgt den med teleskop i de 23 årene siden stjernen
eksploderte.
Animasjonen viser hvordan ringen har endret seg mellom 1994 og 2003. Foto: NASA / ESA
De siste årene har det skjedd noe med ringen. Den ble langsomt omdannet til en nydelig glorie av skinnende perler!
De fantastiske bildene er tatt med romteleskopet Hubble. Glorien er ufattelige 9.600.000.000.000 kilometer i diameter, nesten ti billioner kilometer. Det er omtrent et lysår!
Astronomene tror det er sjokkbølgene etter supernovaen som har fått den til å lyse opp.
Les også: Vil hente strøm fra luften
Kilde: Hubblesite.org
| Publisert | 06.09.2010 11.13 |
| Oppdatert | 27.09.2010 14.14 |
Whitney Houston er død:

Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston