Bildet til venstre er fra
boligannonsen, bildet til
høyre er fra virkeligheten
Megleren: – Det kan hende folk blir skuffet på visning

En ny forskningsrapport viser at den globale oppvarmingen kan gjøre vintrene kaldere.
De to siste vintrene fikk mange til å tvile på om vi virkelig var inne i en global oppvarming.
I Sør-Norge var november og desember 2010 iskalde. Desember endte som den kaldeste på minst 30 år, mange steder falt kulderekorder som hadde stått siden 1800-tallet.
Vinteren året før gjorde kulden at det ble vannmangel. Bergen hadde ikke hatt det kaldere siden 1879, og det lå snø i regnbyen fra 18. desember til 19. mars. Den gamle snørekorden fra 1987 ble slått med en hel måned.
Full vinter i Bergen i mars 2010. Foto: Ronald ToppeDet var ikke bare Sør-Norge som hadde det kaldt. Østkysten av USA snødde ned i desember 201, og selv Paris ble lammet av snø.
Nå har en gruppe forskere fra USAs Atmospheric and Environmental Research funnet ut at det faktisk er oppvarmingen av kloden som har skylden for ekstremvintrene.
Den global oppvarmingen er kraftigst lengst nord, spesielt mellom juli og september. Den har ført til at det er blir mye mindre is på Polhavet om sommeren, noe som gjør at det fordamper mer vann fra havet.
Skikkelig snøvær i Washington DC i desember 2009. Foto: AFPSamtidig er luften varmere, og kan derfor holde på mer fuktighet. Fuktig luft fører til mer nedbør.
Konsekvensen er at det faller mer snø om høsten over Nord-Europa og i Asia. Det blir hvitt på bakken over større områder, noe som gjør at det lettere danner seg et høytrykk over Arktis. Høytrykket skyver iskald luft og kraftige snøstormer sørover inn i USA og Mellom-Europa om vinteren. Hos oss i Norge blir det også kaldt, men tørrere.
Det var dette været vi hadde vintrene 2009-10 og 2010-11.
Normalt veksler været mellom lavtrykk og høytrykk over Arktis. Det er derfor vi her hos har noen perioder med fint kaldt vintervær, og andre der lavtrykkene står i kø, slik vi har hatt det så langt denne vinteren.
Konklusjonen til forskerne er at klimaendringen har gitt flere og lengre perioder med høytrykk i Arktis de siste 30 årene, og at trenden vil fortsette.
Den globale oppvarmingen betyr altså finere vintre her i Norge, men bare så lenge temperaturen ikke stiger så mye at nedbøren over Europa og Asia faller som regn i stedet for snø.
Rapporten ble publisert 12. januar i Environmental Research Letters.
Les også: Gir global oppvarming sterkere stormer?
| Publisert | 16.01.2012 12.21 |
| Oppdatert | 20.01.2012 13.41 |
Megleren: – Det kan hende folk blir skuffet på visning