Mildere vær kommer til å gjøre det glatt på veiene de neste dagene.
Mildere vær kommer til å gjøre det glatt på veiene de neste dagene. Foto: Heiko Junge / SCANPIX

Nå blir det mildere

Beinkulden løsner grepet, men ikke for så veldig mange dagene. Høyere temperaturer betyr glattere veier!

Del med andre:
FacebookTwitterEpostDel
 

Kjenner du etter, merker du sikkert at temperaturen har steget litt siden tirsdag.

– Det er blitt noen grader mildere i hele landet, sier Storm-meteorolog Ina Ynnesdal Sulen, og temperaturen kommer til å stige enda litt til frem mot nyttårsaften.



E 16 Sollihøgda akkurat nå

Temperaturen stiger mest i Sør-Norge, og på Vestlandet kan den tippe såvidt over null grader ytterst på kysten.

Fortsatt kaldt i fjellet

– I innlandet og i fjellet holder det seg fortsatt kaldt, sier Sulen. Både Geilo og Trysil kommer nok til å se tjuetallet på gradestokken.

Oslo og lavlandet på Østlandet ser ut til å ende på et par minusgrader fredag, så der vil temperaturen ha steget ti grader på et par dager.

Glatte veier

Mildere vær betyr glattere veier.

Det som gir gli både under bilhjul og ski, er en tynn vannfilm som dannes når skien eller dekket presser mot snøen.

Er det beinkaldt skal det høyere trykk til for å danne vannfilmen, og i tretti minus er godt snøføre nesten som å kjøre på bar asfalt. Men bare nesten!

Nå som temperaturen stiger må du altså ta det ekstra med ro.

Her finner du kjøreværet, med veikamera og værmelding, og informasjon om forholdene på fjellovergangene

Kaldere igjen

Sulen er nødt til å skuffe alle som håper at temperaturstigningen er starten på en mer normal vinter.

– Allerede første nyttårsdag blir det kaldere igjen, sier hun. Det passerer et kraftig lavtrykk over Sør-Norge nyttårsaften, og bak det kommer den kalde nordavinden tilbake.

Les: Nyttårskuling på vei

Søndag er temperaturen tilbake der den var i starten på den siste uken av 2010.

Les også:
Så gode er varslene
Så gode er varslene
Nyttårskuling 
på vei
Nyttårskuling på vei
Rekordkald desember
Rekordkald desember
 

Bardu kommune hardest rammet av terroren 22. juli:
– I år er 17. mai virkelig noe
mer enn en pølsefest

Anders Kristiansen og Gunnar Linaker
mistet livet på Utøya


Snøskredvarsel
Dagens pollenvarsel