Det ble bare registrert en tropenatt sommeren 2010.
Det ble bare registrert en tropenatt sommeren 2010. Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX

Kjølige Norge skiller seg ut

Verden svetter, men i Norge har vi hatt det kaldeste året på lenge.

Del med andre:
FacebookTwitterEpostDel
 

Det siste året har vi lest om vinter-OL i regn og sørpe, hetebølger verden over, og iskollaps i nord. Verden har vært gjennom et av de varmeste årene som er registret.

Her i Norge derimot, vil de siste 12 månedene huskes for den mest snørike vinteren på manns minne, førti kuldegrader i Finnmark, og sommeren uten sommervarme.

Kjøligste siden 90-tallet

Mens verden har svettet, viser temperaturstatistikken til Meteorologisk institutt at vi har hatt den kaldeste tolvmåneders-perioden siden midt på 90-tallet.

I Oslo var middeltemperaturen for september 2009 til september 2010 5,8 grader. Vi må helt tilbake til februar 1996-97 for å finne en kaldere periode.

Trenden er den samme i hele landet, se figuren helt nederst!

Kald vinter

Årets vinter var den kaldeste siden år 1900 for landet som helhet. Det er den, og mangelen på tropevarme i sommer som trekker middelet ned.

– Temperaturvariasjonene vi ser de siste 50 år bekrefter at kalde perioder ikke er uvanlige, sier klimaforsker Ketil Isaken ved Meteorologisk institutt. Variasjoner i været er det normale - slik har det vært og slik vil det være. Selv i en tid med økende temperatur både globalt og regionalt, vil vi oppleve kalde perioder slik som nå.

2010 så langt

Middeltemperaturen for Norge fra januar til august 2010 var 0,5 °C under normalen. Kaldest var 1942, med 2 grader under normalen.

Bare den østlige delen av Finnmark, enkelte kystområder i de nordligste fylkene, og deler av høyfjellet i Sør-Norge hadde det varmere enn normalt.

Kaldest var det i deler av Rogaland, Hordaland, Møre og Romsdal, Trøndelag, og Hedmark. Der var middeltemperaturen de første åtte månedene i 2010 1 - 1,5 °C under normalen. Glidende 12-måneders middeltemperatur for stasjonene Oslo-Blindern, Bergen-Florida, Værnes og Tromsø de siste 50 år. I tillegg er den globale temperaturen fra amerikanske NOAA vist som avvik fra perioden 1901-2000.Glidende 12-måneders middeltemperatur for stasjonene Oslo-Blindern, Bergen-Florida, Værnes og Tromsø de siste 50 år. I tillegg er den globale temperaturen fra amerikanske NOAA vist som avvik fra perioden 1901-2000. Foto: DNMI

Les også:
Det har ikke vært mer snø i Bergen siden 1918
Det har ikke vært mer snø i Bergen siden 1918

Denne vinteren har Bergen vært dekket av snø rekordlenge. Snart ryker snødybde-rekorden også. Se bildene!

Bare én tropenatt i sommer
Bare én tropenatt i sommer

Årets sommer går ikke over i historien som spesielt varm. Bare én eneste tropenatt ble registrert, og det var i Nordland og Møre og Romsdal samtidig,

Det kan bli «sommer-OL» i Vancouver
Det kan bli «sommer-OL» i Vancouver

Værprognosen for februar er dårlig nytt for OL-arrangørene i Canada.

15.000 døde i hetebølgen i Russland
15.000 døde i hetebølgen i Russland

Varmerekordene ryker og dødstallene stiger etter temperaturer på 30-tallet i en måned.

Nytt isflak i drift i nord
Nytt isflak i drift i nord

Et digert flak med flere tusen år gammel is er brukket av Ward Hunt Island i Canada.