Innførte krisetiltak i Bergen uten å sjekke værmeldingen
Vinden feier Bergen ren, samme dag som kommunen innfører restriksjoner i bilbruken for å få ned luftforurensningen.
Fra natt til fredag har bare biler med numre som ender på oddetall (1,3,5 osv.) lov til å kjøre forbi ytre bomring og inn i Bergen. Neste dag får den andre halvparten av bilparken lov til å kjøre.
Kommunen innfører restriksjonene for å få ned luftforurensningen i byen, men de er sannsynligvis helt unødvendige.
Her kan du lese mer om tiltakene
Blåste bort
Lokket, eller inversjonen, som har stengt den møkkete luften inne blåste bort
i løpet av natt til torsdag.
Den røde kurven er sentrum, den blå er på toppen av Ulriken. Foto: UiB
- Temperaturen har vært flere grader høyere oppe på Ulriken enn nede i byen, men løpet av dagen har dette endret seg, forteller Storm-meteorolog Camilla Albertsen.
Kurvene til høyre er hentet fra værstasjonene til Geofysisk institutt ved
Universitetet i Bergen. Den røde viser temperaturen i sentrum, den blå
temperaturen på toppen av Ulriken.
Den røde kurven er sentrum, den blå er på toppen av Ulriken. Foto: UiB
Temperaturen i høyden har falt jevnt og trutt det siste døgnet. I firetiden torsdag morgen steg temperaturen markert i sentrum, og torsdag ettermiddag er temperaturen omkring en halv kuldegrad begge steder.
- Årsaken er at det begynte å blåse i høyden ved midnatt, forklarer Albertsen. Det har rørt om i den stillestående luften.
Kurven til høyre viser at vinden har vært oppe i ti sekundmeter på toppen av
Ulriken, frisk bris.
Innhold av fint svevestøv i bergensluften. Foto: Luftkvalitet.info
Her finner du værstasjonene til Geofysisk institutt
Mer vind på vei
Torsdag har innholdet av svevestøv i bergensluften vært ”nokså bra” det meste av dagen. Innholdet av NO2 har derimot holdt seg over faregrensen hele dagen.
Her kan du sjekke luftkvaliteten i Bergen
Torsdag har det vært lite vind nede i Bergen sentrum, men det endrer seg
fredag.
Innhold av nitrogendioksid i bergensluften. Foto: Luftkvalitet.no
- Da blåser det opp fra sørøst, forteller Albertsen. Vindstyrken kommer opp i et sted mellom fem og sju sekundmeter, frisk bris.
Albertsen forteller at fem sekundmeter er nok til at vinden klarer å blåse bort forurensningen, så tiltakene som nå innføres kan vise seg å være helt unødvendige.
- Vi regner ikke med at det vil bygge seg opp en ny inversjon med det første, forteller Albertsen.
Sjekk været i Bergen på storm.no
Kjente ikke til værvarselet
Vinden holder seg gjennom hele helgen, og mandag kommer det inn et nedbørområde.
- Høytrykket bygger seg opp igjen utover i uken, så finværet kommer tilbake, men vinden blir sterkere enn den har vært i det siste, sier Albertsen.
- Det visste jeg ikke, svarer leder av Helsevernetaten i Bergen, Ingvar Tveit, da vi forteller han om værvarselet.
Tveit er en av politikernes viktigste rådgivere i spørsmål om luftkvalitet, men værvarselet har han ikke sjekket.
- Vi kan ikke driver forvaltning ut fra værmeldingen, sier han.
Kan det bli aktuelt å avlyse tiltakene dersom været nå rydder opp?
- Nei, vi kan ikke gjøre noe før mandag, svarer Tveit. Tiltaket gjelder for fire døgn, og det blir helt umulig dersom vi skal endre informasjonen ut til folk hver dag. Men dersom det er slik du sier kan det nok være at tiltakene ikke forlenges.
| Publisert | 14.01.2010 18.19 |
| Oppdatert | 14.01.2010 19.12 |